Turcia s-a calificat în sferturile de finală la EURO 2024

2 iul. 23:55   Sport
1530 0

Tablou complet al sferturilor de finală ale Campionatului Euopean!

Turcia a devenit ultima echipă națională calificată în această fază a competiției după ce a învins reprezentativa Austriei la Leipzig cu scorul de 2-1.

Echipa națională a Turciei a început furibund partida de la Leipzig și a deschis scorul chiar în minutul 1. Merih Demiral a marcat din apropiere după un corner. Acesta gol marcat în secunda 57 a devenit cel mai rapid gol marcat vreodată în fazele eliminatorii ale Campionatului Europea. Turcii și-au dublat avantajul după pauză prin același demiral, la fel după o lovitură de la colț.

Austria a redus din handicap șapte minute mai tîrziu prin Michael Gregoritsch și au avut o ocazie uriașă de a egala în prelungiri. Portarul Mert Gunok are o intervenție incredibilă și i-a salvat pe turci.

Turcia va juca în sferturile de finală cu reprezentativa Țărilor de Jos. Partida e programată în data de 6 iulie la Berlin. În aceeași zi, Anglia se va confrunta cu Elveția la Dusseldorf.

O zi mai devreme se vor disputa două partide de foc în sferturile de finală, Spania - Germania și Portugalia - Franța.