Șapte medalii în China, cucerite de către dansatorii moldoveni

24 iul. 09:45   Sport
3 ore in urma 1056 0

Federația Dansului Sportiv din Moldova (FDSM) anunță despre noi performanțe ale dansatorilor moldoveni.

Astfel, în perioada 17 – 21 iulie 2024, membrii FDSM au evoluat cu succes la competiția „WDSF Asian Dancesport Festival WUXI-2024”, desfășurat în orașul Wuxi, China, obținînd șapte medalii.

În cadrul competiției, au fost organizate Campionate Mondiale, Cupa Mondială, Grand Slam și alte competiții de raiting. Sportivii din Moldova au cucerit patru medalii de aur, o medalie de argint și două de bronz, notează Noi.md cu referire la stiri.

În acest context, campioni au devenit:

• cuplul Alexei Gluhov-Anastasia Glazunova la categoria WDSF Grand Slam Standard;
  • Sergiu Maruster-Anastasia Stan la categoria WDSF PD World Cup Latin;
  • cupul Ciprian Nucaru-Alexandrina Martinova la WDSF Junior II Standard;
  • Artem Crivenco-Sofia Malik la WDSF Junior II Latin.

Ultimul cuplu a cucerit o medalie de argint la WDSF Youth Latin și una de bronz la Campionatul Mondial Juniori II Latin. Totodată, o medalie de bronz a cucerit și cuplul Taran Alexandru-Gabriela Petelca WDSF Youth Standard.

O premieră pentru sportul moldovenesc a devenit Anastasia Glazunova, care a fost desemnată președinta Comisiei Sportivilor membri WDSF (Federația Mondială Dansului Sportiv) și, respectiv, membră a Prezidiumului Federației Mondiale.