Preşedintele stiri: 4077

Ronaldo uimește din nou: fotbalistul a stabilit un anti-record

2 iul. 09:44   Sport
2150 0

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo a devenit primul european din secolul XXI care nu a marcat trei penalty-uri la turneele majore în echipele naționale. Despre acest lucru a anunțat Sofascore.

Prima dată acest lucru s-a întîmplat la Campionatul European-2016 împotriva Austriei (0:0), a doua oară - la Cupa Mondială-2018 împotriva Iranului (1:1), informează gazeta.ru.

Pe 1 iulie, Portugalia a învins Slovenia în 1/8 de finală a Campionatului European. Timpul principal s-a încheiat cu scorul de 0:0, în prelungiri Ronaldo nu a reușit să realizeze un penalty. Repriza de lovituri de departajare s-a încheiat cu scorul de 3:0, Ronaldo și-a realizat tentativa. Portugalia va juca împotriva Franței, care a învins Belgia, în meciul din sferturile de finală. Meciul va avea loc pe 5 iulie. Echipele vor intra pe teren la ora 22:00, ora Moscovei.

Campioana europeană în exercițiu este echipa națională a Italiei, care a părăsit deja Euro-2024, după ce a pierdut în meciul din 1/8 de finală împotriva Elveției. Fotbaliștii portughezi au cîștigat Campionatul European în 2016, învingînd în finală echipa națională a Franței.