Transnistria stiri: 1412

Jucătorii moldoveni au obținut succese remarcabile în campionatul României

22 iul. 13:15   Sport
2 ore in urma 870 0

Fotbaliștii moldoveni Vadim Rață și Vladislav Blanuța au marcat toate cele trei goluri pentru „U. Cluj” în meciul din prima divizie a României.

Potrivit Media Sport, acest lucru s-a întîmplat în meciul pe teren propriu din etapa a II-a a Superligii cu Hermannstadt (3:1). Blanută s a deschis scorul cu o lovitură de cap puternică în minutul 7. Apoi Vadim Rață a obținut un penalty, care a fost realizat de Nistor, iar în minutul 37 al meciului, fostul atacant al naționalei U-21 a Moldovei a reușit o dublă.

De remarcat faptul că compatrioții noștri au fost înlocuiți în minutul 65, iar Blanuță a primit al 2-lea cel mai bun scor al meciului - 8,3 puncte de la SofaScore.

Această victorie i-a permis echipei „U. Cluj” să urce pe locul 2 în elita fotbalului românesc, avînd 4 puncte în două etape. Pentru Rață și Blanuță, acest meci a fost și al 2-lea din campionat.