Cutremure stiri: 502

FC „Moldavie” s-a calificat în al cincilea tur din Cupa Franței

1 oct. 17:45   Sport
2 ore in urma 661 0

Clubul de fotbal amator FC „Moldavie” s-a calificat în al cincilea tur al Cupei Franței la fotbal.

Potrivit Media sport, în runda precedentă echipa, formată de fotbaliștii din diaspora moldovenească, a învins echipa Ararat, care reprezentă diaspora armeană, cu scorul de 3:2.

În runda a cincea a turneului acced cluburile care joacă în divizia a 3-a a campionatului Franței. Meciurile vor avea loc pe 13 octombrie.

În runda a 7-a în competiție vor juca echipele din Liga 2, iar în runda a 9-a li se vor alătura reprezentantele din Liga 1.

FC ”Moldavie” a fost fondată în 2022 de Ivan Ceban și face parte din districtul fotbalistic Val-de-Marne.

În sezonul trecut, clubul moldovenesc a ocupat locul 2 în turneul regional al campionatului CDM D1, acumulînd 57 de puncte în 26 de meciuri. În acest sezon obiectivul este de a urca la al 2-lea nivelul regional.