Preşedintele stiri: 4072

Cum a debutat Radu Albot la Wimbledon

25 iun. 12:15   Sport
1671 0

Tenismanul moldovean Radu Albot a debutat cu succes în rundele de calificare pentru Wimbledon, obținând o victorie importantă în fața italianului Francesco Maestrelli.

Scorul final al partidei a fost de 6-2, 6-7, 6-2, demonstrând determinarea și abilitățile lui Albot pe teren.

Clasat pe locul 145 în ierarhia ATP, Albot trebuie să treacă prin trei runde de calificare pentru a accede pe tabloul principal al turneului. Înfruntându-l pe Maestrelli, clasat pe locul 256 mondial, Albot a fost considerat favorit încă de la început.

Acesta a confirmat așteptările câștigând primul set cu ușurință. Deși al doilea set a fost mai disputat, culminând cu un tie-break câștigat de Maestrelli, Albot și-a revenit în setul decisiv, dominându-l pe adversar și închizând meciul cu un set clar în favoarea sa.

În semifinala calificărilor, Radu Albot se va confrunta cu Yunchaokete Bu, clasat pe locul 197 mondial, promițând o altă partidă intensă și decisivă pentru accesul în competiția principală.