Preşedintele stiri: 4073

Croaţia a învins-o dramatic pe Danemarca, scor 3:2

2 iul. 2018,, 08:40   Sport
2098 0

Croaţia este a patra echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Rusia, după ce a învins fosta adversară a României, Danemarca, în urma loviturilor de departajare.

Naţionala lui Zlatko Dalic a cîştigat cu 3-2, la finalul celor 120 de minute de Joc rezultatul fiind 1-1, şi va juca în faza următoare contra ţării gazdă, Rusia, care s-a impus în aceeaşi manieră în faţa Spaniei.

Soarta meciului putea fi decisă în prelungiri, dar Luka Modric a ratat penalty. În cele din urmă, mijlocaşul lui Real Madrid s-a revanşat la loviturile de la 11 metri, unde a transformat cu emoţii. Execuţia decisivă i-a aparţinut lui Ivan Rakitic, dar eroul croaţilor a fost portarul Danijel Subasic, care a apărat trei dintre şuturile danezilor.