Preşedintele stiri: 4076

Boxerii moldoveni au cucerit trei medalii la Campionatul European

1 iul. 18:05   Sport
1875 0

În perioada 23-30 iunie, la Sarajevo (BIH) a avut loc Campionatul European de box pentru juniori.

Echipa națională a Moldovei, avînd în componența sa 11 băieți și o fată, a ocupat locul zece din 28 de țări ale continentului european. Medalia de argint la categoria de greutate 52 kg a fost cucerită de Chiril Slepoi, care a pierdut în lupta finală la puncte în fața rusului - campionul mondial de anul trecut Iman Magomedov, transmite boxing.md

Medaliile de bronz au fost adjudecate de Vasili Buzaiji și Ilia Horneț, care au ocupat locurile trei la categoriile de greutate 48 kg și respectiv 80 kg. Roman Șpac (50 kg), Nikita Negruța (57 kg), Sergiu Goian (63 kg), Alexandru Savciuc (70 kg) și Juliana Tiurnikova (52 kg) au pierdut în fața rivalilor în lupteșe pentru accedere în semifinalele Campionatului European și au ocupat locurile cinci.

Participarea boxerilor la Campionat a fost organizată și finanțată de Federația de Box și Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova.