Eurovision stiri: 503

Anglia a cîștigat Campionatul European U21 pentru a treia oară

9 iul. 2023,, 15:31   Sport
3225 0

Selecţionata de tineret a Angliei a câştigat Campionatul European Under-21, după ce a învins echipa Spaniei, cu scorul de 1-0, sâmbătă seara, în finala desfăşurată pe Batumi Arena, Georgia.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de Curtis Jones (45+4). În minutele de prelungiri ale meciului spaniolii au ratat un penalty! Anglia a cucerit pentru a treia oară titlul la această categorie de vârstă, după cele din 1982 şi 1984, iar aceasta a fost a patra sa finală. Spania a pierdut a patra sa finală la Under 21 din 9 jucate, notează Noi.md.

Anglia U21 a ajuns în finala competiției după ce a încheiat pe primul loc într-o grupă din care au mai făcut parte Israel U21, Cehia U21 și Germania U21. Englezii au trecut mai apoi de Portugalia U21 și Israel U21 în fazele eliminatorii.

De cealaltă parte, Spania U21 a terminat pe primul loc în grupa din care au mai făcut parte Ucraina U21, Croația U21 și România U21. Pentru iberici au urmat apoi partidele cu Elveția U21 și Ucraina U21, peste care au trecut cu brio.

Anglia U21 - Spania U21 1-0

A marcat: Jones (45+4)

Penalty ratat: Abel Ruiz (90+9)

8 iulie. Batumi (Georgia), stadionul Batumi Arena

Arbitru: Espen Eskas, asistenți: Jan Erik Engan și Isaak Elias Bashevkin (tustrei, Norvegia), al 4-lea oficial: Rade Obrenovic (Slovenia), arbitrul asistent video: Christian Dingert (Germania)

Cartonașe galbene: Gomes (24), Colwill (45+6), Gibbs-White (69), Trafford (74) / Alex Baena (34), Blanco (37), Sancet (45+6), Oroz (62), Riquelme (86)

Cartonașe roșii: Gibbs-White (90+12) / Blanco (90+12)

Anglia U21: Trafford - Garner, Colwill, Harwood-Bellis, Aarons - Smith Rowe (Madueke, 66), Jones, Gibbs-White (Archer, 73), Gomes (Skipp, 73) - Palmer (Elliott, 82), Gordon (Doyle, 82)

Rezerve: Griffiths, Rushworth, Thomas, Branthwaite, Cresswell, Johnson

Antrenor: Lee Carsley

Spania U21: Tenas - Gomez, Paredes, Pacheco, Miranda - Blanco (Camello, 83), Baena (Aimar Oroz, 59) - Rodri (Riquelme, 59), Sancet (Veiga, 59), Gomez (Barrenetxea, 73) - Ruiz

Rezerve: Agirrezabala, Leo Román, Hugo Guillamón, Martinez, Mario Gila, Manu Sánchez, Bernabé

Antrenor: Santi Denia