Transnistria stiri: 1454

Alexandru Borș, medaliat cu bronz la Campionatul European de lupte libere

8 iul. 10:38   Sport
2590 0

Sportivul moldovean Alexandru Borș a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de lupte libere Under-20 de la Novi Sad, Serbia.

Potrivit Media Sport, moldoveanul în vîrstă de 18 ani (#12 UWW) a început turneul la categoria de greutate pînă la 86 kg cu două victorii sigure împotriva reprezentanților Elveției (12:0) și Belgiei (9:0), dar în semifinală, într-o luptă egală a pierdut în fața azerului (7:9). În finala mică, compatriotul nostru l-a învins pe ucraineanul (#16 UWW, 18 ani) Pavlo Vaskovskiy (4:0), cîștigând astfel medalia de bronz a turneului.

De remarcat faptul că, potrivit sursei UWW, în cariera sa, Alexandru Borș a cîștigat: 2 medalii de aur, o medalie de argint și 2 de bronz la competiții internaționale majore.