X 
Transnistria stiri: 1818

Procuratura Generală a închis dosarul privind procedurile ilegale din spitalul Ministerului Sănătăți

18 noi. 18:12   Societate
2 ore in urma 615 0

Procesul privind intervențiile estetice ilegale, desfășurate într-o secție clandestină de la spitalul Ministerului Sănătății (MS), a fost clasat. Informația a fost confirmată de către serviciul de presă al Procuraturii Generale.

Conform responsabililor, pe 12 februarie 2025 a fost pornită urmărirea penală de către Centrul Național Anticorupție, fiind anchetat presupusul abuz de serviciu. Oamenii legii au ridicat și au cercetat documente și au recunoscut o persoană în calitate de bănuit, transmite Noi.md cu referire la realitatea.

„Urmare a probelor administrate, procesul penal a fost clasat prin ordonanța procurorului din 12 mai 2025, din motiv că fapta imputată nu întrunește elementele constitutive ale infracțiunii, părților interesate fiindu-le comunicată această soluție, inclusiv modalitatea și termenii de contestare”, menționează responsabilii din cadrul Procuraturii Generale.

Fosta ministră a sănătății, în contextul perchezițiilor recente referitoare la schema de corupție din domeniul medicinei estetice, a acuzat procurorii de faptul că nu au reacționat la timp la sesizările Ministerului pe care l-a condus.


În opinia sa, dacă „s-ar fi inițiat imediat de către procurori o procedură penală, cazul răsunător și tragic Babuțchi probabil ar fi putut fi evitat”.

Tragedia la care se referă Nemerenco ține de moartea proprietarei magazinului „Monalisa”, care a decedat într-un salon din Capitală, în timpul unei intervenții ilegale.

0
0
0
0
6

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

De ce autoritățile din Moldova închid Casa Rusă din Chișinău?
Trădările uniriiSemeniuc Tudor
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий