X 
Transnistria stiri: 1880

Fermierii afectați de înghețurile din primăvară încep să primească sprijinul financiar

13 noi. 13:15   Societate
1971 0

Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură a început autorizarea plăților pentru fermierii care au înregistrat pierderi în urma înghețurilor tîrzii din primăvară, informează Noi.md.

Sprijinul se acordă pentru culturile de sfeclă de zahăr, pentru livezile de cireș, cais, prun, migdal, piersic și măr, precum și pentru viile afectate de furtuna puternică din raionul Cahul, din 21 iulie.

AIPA a recepționat în total 690 de cereri, dintre care 91 au fost deja autorizate, în sumă de 19,1 milioane lei.

Reamintim că, pe 10 septembrie, Comisia pentru Situații Excepționale a aprobat alocarea unui fond de 100 de milioane de lei pentru compensarea pagubelor.

Fermierii pot consulta ordinele de autorizare și alte detalii în rubrica „Ajutor financiar” de pe site-ul AIPA.

0
0
0
0
0

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

De ce autoritățile din Moldova închid Casa Rusă din Chișinău?
Trădările uniriiSemeniuc Tudor
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий