X 
Transnistria stiri: 1818

Campania "Fii pro! Alege să fii profesor!" a ajuns în mai multe instituții de învățămînt

11 apr. 22:30   Societate
10504 0

Viitorii absolvenți ai specialităților pedagogice din cadrul a 4 universități și 4 colegii pedagogice din țară au avut ocazia să afle mai multe despre cariera didactică, oportunitățile și avantajele angajării în școală după terminarea studiilor.

Activitățile de informare s-au desfășurat în cadrul campaniei națională „Fii pro! Alege să fii profesor!”, notează Noi.md.

Acestea au avut loc la Universitatea de Stat din Moldova, Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți, Universitatea de Stat „B.P.Hasdeu” din Cahul, Universitatea de Stat „G.Țamblac” din Taraclia, precum și la colegiile pedagogice „Alexei Mateevici” din Chișinău, „Ion Creangă” din Bălți, „Mihai Eminescu” din Soroca și „Vasile Lupu” din Orhei.

Tinerii care aleg cariera didactică au mai multe avantaje precum garantarea unui loc de muncă după absolvire, dezvoltarea profesională și personală continuă gratuită, indemnizația de 200.000 de lei la angajare, salariul lunar de pînă la 10.500 de lei în primul an de activitate, compensațiile anuale de 4.000 de lei pentru materiale didactice, concediul anual plătit de 62 de zile, dublu comparativ cu alți angajați.

Totodată, în primii 5 ani de activitate tinerii angajați au dreptul la reducerea normei didactice la 75% și asistență din partea cadrului didactic mentor.


1
1
1
1
4

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

De ce autoritățile din Moldova închid Casa Rusă din Chișinău?
Trădările uniriiSemeniuc Tudor
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий