X 
Transnistria stiri: 1399
Preşedintele stiri: 4055

Au fost anunțate nominalizările pentru Gala Premiilor UNITEM - 2024

4 mar. 20:30   Societate
1964 0

Gala Premiilor UNITEM 2024, ediția a XXIII-a, se va desfășura pe 25 martie, ora 17:00, la Teatrul Național SATIRICUS I.L.Caragiale.

Pînă în data de 24 martie, juriul final Onorina Burlacu-Tanase, actriță, Artistă Emerită, președinte al juriului, Nina Lefter, actriță, Maestru în Artă, Tatiana Însurățelu, teatrolog, specialist comunicare și relații publice va viziona/audia spectacole nominalizate și va decide, prin vot secret, în seara Galei Premiilor, cîștigătorii, transmite Noi.md.

Iată o privire de ansamblu asupra nominalizărilor:

I. Premiul pentru cel mai bun spectacol dramatic:

- Spectacolul „Unchiul Vanea” de A.P. Cehov, regie Dumitru Acriș, Teatrul Național „Satiricus I.L.Caragiale”


- Spectacolului „August” de Tracy Letts, regie Alexandru Cozub, Teatrul Național „Mihai Eminescu

- Spectacolul „Сирано де Бержерак” de Edmond Rostand, regie Aurelia Gheorghieva, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S Ulițî Roz IURIE HARMELIN”

II. Premiul pentru cea mai bună lucrare regizorală:

- Dumitru Acriș, spectacolul „Unchiul Vanea” de A.P. Cehov, Teatrul Național „Satiricus I.L.Caragiale”

- Alexandru Cozub, spectacolul „August” de Tracy Letts, Teatrul Național „Mihai Eminescu”

- Dmitri Ahmadiev, spectacolul „Моцарт и Сальери” de A. S. Puşkin, Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”

III. Premiul pentru cel mai bun rol feminin:

- Margareta Pîntea, pentru rolul Barbara Fordham, spectacolul „August” de Tracy Letts, regie Alexandru Cozub, Teatrul Național „Mihai Eminescu”

- Tatiana Lazăr, pentru rolul Violet Weston, spectacolul „August” de Tracy Letts, regie Alexandru Cozub, Teatrul Național „Mihai Eminescu”

- Rodica Ciobanu, pentru rolul Beatrice, spectacolul „Efectul razelor GAMMA asupra anemonelor” de Paul Zindel, regie Luminița Țîcu, Teatrul Republican Muzical-Dramatic „B. P. Hasdeu”

IV. Premiul pentru cel mai bun rol masculin:

- Arcadie Răcilă, pentru rolul Mitică Ionescu, spectacolul „Apostolii” de Liviu Rebreanu, regie Dan Tudor, Teatrul Național „Satiricus I.L.Caragiale”

- Radu Corlăteanu, pentru rolul Traian, spectacolul „Povestea neamului frumos” de Valeriu Butulescu, regie Boris Melinti, Teatrul Republican Muzical-Dramatic „B.P. Hasdeu”

- Alexandru Șișchin, pentru rolul Сирано де Бержерак, spectacolul „Сирано де Бержерак” de Edmond Rostand, regie Aurelia Gheorghieva, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S Ulițî Roz IURIE HARMELIN”

- Dmitri Ahmadiev, pentru rolul Сальери, spectacolul „Моцарт и Сальери” de A. S. Puşkin, Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”

V. Premiul special al juriului:

- Spectacolul „Antigona” de Jean Anouilh, regie Dumitru Griciuc, Teatrul Național ,,Vasile Alecsandri”

- Spectacolul „1946” după „Cartea Foametei” de Larisa Turea, regie Slava Sambriș, Teatrul Republican „Luceafărul”

- Spectacolul „Женитьба. Hаше время” de N.Gogol, regie Dmitri Coev, Teatrul Naţional Găgăuz „D. Tanasoglu”

VI. Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru copii:

- Spectacolul „Tricolorul rutier” de Gh. Calamanciuc și L. Cebotari, regie Leonid Cebotari, Teatrul Național ,,Vasile Alecsandri”

- Spectacolul „Făt-Frumos. Legenda voinicului curajos” după Vlad Ioviță și Nicolae Esinencu, regie Ghenadie Boiarchin, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A. P. Cehov”

VII. Premiul pentru cel mai bun spectacol de forme mici:

- Spectacolul „Domnișoara Iulia” de August Strindberg, regie Luminița Țîcu, Teatrul Național „Mihai Eminescu”

- Spectacolul „Artă” de Yasmina Reza, regie Slava Sambriș, Teatrul „Alexei Mateevici”

VIII. Premiul pentru cel mai bun spectacol în Teatrul de Păpuşi:

- Spectacolul „O noapte furtunoasă” de I. L. Caragiale, regie Mihai Țărnă, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

- Spectacolul „Voia lui Vodă” de Nicolae Rusu, regie Gabriela Lungu, Teatrul Municipal de Păpuși „Guguță”

IX. Premiul pentru cel mai bun rol secundar feminin:

- Maria Ciobănică, pentru rolul Ruth, spectacolul „ Efectul razelor GAMMA asupra anemonelor” de Paul Zindel, regie Luminița Țîcu, Teatrul Republican Muzical-Dramatic „B.P. Hasdeu”

- Aliona Oleinic, pentru rolul Doamna Harincea, spectacolul „Apostolii” de Liviu Rebreanu, regie Dan Tudor, Teatrul Național „Satiricus I.L.Caragiale”

- Irina Rusu, pentru rolul Prima soție a profesorului, spectacolul „Unchiul Vanea” de A.P. Cehov, regie Dumitru Acriș, Teatrul Național „Satiricus I.L.Caragiale”

X. Premiul pentru cel mai bun rol secundar masculin:

- Gigi Tabarcea, pentru rolul Ion, spectacolul „Năpasta” de I. L. Caragiale, regie Iulian Bubuioc, Teatrul Republican „Luceafărul”

- Ion Grosu, pentru rolul Procopiu, spectacolul „Titanic Vals” de Tudor Mușatescu, regie Cristian Șofron, Teatrul Național „Satiricus I.L.Caragiale”

- Constantin Mocanu, pentru rolul Bicilis, spectacolul „Povestea neamului frumos” de Valeriu Butulescu, regie Boris Melinti, Teatrul Republican Muzical-Dramatic „B.P. Hasdeu”

XI. Premiul pentru cel mai bun actor în Teatrul de Păpuşi:

- Nina Lefter, pentru rolul Veta, spectacolul „O noapte furtunoasă” de I. L. Caragiale, regie Mihai Țărnă, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

- Ion Ambrosi, pentru rolul Rică Venturiano, spectacolul „O noapte furtunoasă” de I. L. Caragiale, regie Mihai Țărnă, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

- Ala Buhnă, pentru rolul Spiridon, spectacolul „Voia lui Vodă” de Nicolae Rusu, regie Gabriela Lungu, Teatrul Municipal de Păpuși „Guguță”

XII. Premiul pentru cea mai bună scenografie:

- Mihai Tărnă, spectacolul „O noapte furtunoasă” de I. L. Caragiale, regie Mihai Țărnă, Teatrul Republican de Păpuși "Licurici"

- Denis Apter, spectacolul „Завтра была война” de Boris Vasiliev, regie Denis Baburin, Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”

- Serghei Puhleakov și Aurelia Gheorghieva, spectacolul „Двенадцатая ночь” de ‎William Shakespeare, regie Serghei Puhleakov, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S Ulițî Roz IURIE HARMELIN”

XIII. Premiul pentru cele mai bune costume teatrale:

- Dmitri Ahmadiev, spectacolul „Моцарт и Сальери” de A. S. Puşkin, regie Dmitri Ahmadiev, Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”

- Natalia Deli, spectacolul „Сирано де Бержерак” de Edmond Rostand, regie Aurelia Gheorghieva, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S Ulițî Roz IURIE HARMELIN”

- Andreea Melinti, spectacolul „Povestea neamului frumos” de Valeriu Butulescu, regie Boris Melinti, Teatrul Republican Muzical-Dramatic „B. P. Hasdeu”

XIV. Premiul pentru cea mai bună coregrafie şi expresie corporală:

- Dmitri Ahmadiev, spectacolul „Моцарт и Сальери” de A. S. Puşkin, regie Dmitri Ahmadiev, Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”, Tiraspol

- Marta Madan, spectacolul „Золотая антилопа”, regie Evgheni Bognibov, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A. P. Cehov”

- Olga Iachimcenco, spectacolul „Женитьба. Hаше время” de N. Gogol, regie Dmitri Coev, Teatrul Naţional Găgăuz „D. Tanasoglu”

XV. Premiul pentru cel mai bun spectacol radiofonic:

- Spectacolul „Prietenul devotat” de Oscar Wilde, regie artistică Aurica Varzari, Radio Moldova

- Spectacolul „Amalia respiră adînc” de Alina Nelega, regie artistică Angela Titioi-Drăgan, Radio Moldova

- Spectacolul „Cer Închis” de Neda Nezhdana, regie artistică Aurica Varzari, Radio Moldova

XVI. Premiul pentru cea mai bună creaţie muzicală:

- Alexandru Dicusar, spectacolul „O noapte furtunoasă” de I. L. Caragiale, regie Mihai Țărnă, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

- Lev Terner, spectacolul „Unchiul Vanea” de A.P. Cehov, regie Dumitru Acriș, Teatrul Național „Satiricus I.L.Caragiale”

XVII. Premiul pentru cel mai valoros debut:

- Mihai Cerneanu, pentru rolul Tom Wingfield, spectacolul „Menajeria de sticlă” de Tennessee Williams, regie Mihai Fusu, Teatrul Republican Muzical-Dramatic „B.P. Hasdeu”

- Valeria Socolova, pentru rolul Iscra Poleacova, spectacolul „Завтра была война” de Boris Vasiliev, regie Denis Baburin, Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”

- Diana Boșcov, pentru rolul Catherina, spectacolul „Artă” de Yasmina Reza, regie Slava Sambriș, Teatrul „Alexei Mateevici”

0
0
0
0
0

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

La ce vor duce modificările la Codului Penal privind extinderea noțiunii de ”trădare de patrie”?