X 
Transnistria stiri: 1880

PSRM a lansat Campania Națională pentru susținerea valorilor tradiționale și a familiei

27 mai. 17:15   Politică
3782 1

Astăzi, Partidul Socialiștilor din Republica Moldova a lansat oficial Campania Națională dedicată promovării valorilor tradiționale și a familiei, sub sloganul „Dacă vor exista familii, va exista și țara”.

Anunțul a fost făcut în cadrul unui briefing organizat în Chișinău, la care au participat conducerea PSRM, deputați în Parlament, consilieri municipali și activiști ai PSRM.

În ciuda ploii, mulți dintre participanți au venit în scuarul uzinei „Mezon” din sectorul Rîșcani al municipiului Chișinău, unde a avut loc briefingul, însoțiți de copiii lor.

Acest lucru a fost anunțat astăzi în cadrul unui briefing la Chișinău, la care au participat conducerea PSRM, deputați, consilieri municipali și activiști ai PSRM.

Președintele PSRM, Igor Dodon, tată a trei băieți, a anunțat lansarea Campaniei Naționale pentru promovarea valorilor tradiționale și a familiei, care se va desfășura pe parcursul unei luni în întreaga țară și se va încheia cu un marș amplu al familiei.


„Dacă vor exista familii, va exista și statul Republica Moldova”, a subliniat liderul PSRM.

Igor Dodon a evidențiat că PSRM a susținut mereu valorile tradiționale și familia tradițională.

„Familia în țara noastră este uniunea dintre un bărbat și o femeie. Așa a fost și va fi mereu în Moldova. Valorile netradiționale nu își au loc în țara noastră, în special în școli și grădinițele de copii. Avînd în vedere că 95% din populația Moldovei este ortodoxă, astfel de valori nu pot fi susținute”, a punctat Dodon.

El a îndemnat toți cetățenii să susțină și să promoveze valorile tradiționale și familiale, menționînd că acestea reprezintă garanția existenței Republicii Moldova.

Vicepreședintele Parlamentului, membru al Comitetului Politic Executiv al PSRM, Vlad Batrîncea, a luat cuvînt la deschiderea evenimentului din cadrul acestei inițiative, anunțînd lansarea „lunii familiei” și subliniind importanța apărării valorilor tradiționale și a susținerii familiilor tinere.

El a acuzat actuala guvernare de distrugerea valorilor tradiționale și stimularea migrației masive.

Potrivit lui, guvernarea impune valori străine, lovește în fundamentul societății — familia, descurajează tinerii specialiști și familiile, iar oamenii părăsesc țara în masă.

El a subliniat situația privind demografia a devenit o tragedie națională, și a subliniat că statul trebuie să ia urgent măsuri pentru protejarea familiei și sprijinirea tinerilor.

Vlad Batrîncea a anunțat că PSRM a pregătit un pachet de proiecte de legi menite să contribuie la depășirea crizei demografice, iar în cadrul „Lunii familiei” vor fi organizate sute de evenimente în întreaga țară, cu implicarea autorităților locale.

Consilierul municipal PSRM în Consiliul Municipal Chișinău, Dinari Cojocari, tată a cinci copii, a subliniat importanța familiei tradiționale ca temelie a societății.

„Sînt ferm convins că pilonul societății este familia tradițională, formată din femeie și bărbat. Așa spune Sfînta Scriptură, așa spun și alte religii”, a declarat Cojocari.

Consilierul PSRM a accentuat că nu toate modelele importate din străinătate se potrivesc Moldovei.

„Să luăm ce este bun de la alții, să păstrăm ceea ce este valoros la noi și să construim un stat independent, suveran, creștin, unde familia este pilonul societății. Cu Doamne-ajută!”, a concluzionat consilierul.

Consilierul municipal PSRM, Alexandr Odințov, a atras atenția asupra condițiilor necesare pentru consolidarea familiei tradiționale: „Pentru ca o familie să fie puternică și stabilă, copiii trebuie să trăiască aici, în Moldova, fără să plece, iar părinții să aibă oportunitatea de a munci decent”.

Alexandr Odințov a punctat că PSRM știe cum să asigure astfel de condiții și a amintit că briefingul a avut loc în parcul amenajat datorită eforturilor socialiștilor, care, din 2017, au realizat multiple proiecte pentru îmbunătățirea vieții locuitorilor capitalei și a suburbiilor.

Consilierul a amintit și despre decizia recentă a Consiliului Municipal Chișinău de a interzice marșurile LGBT în capitală, aceste acțiuni fiind considerate „propagandă a unor valori care ne sînt străine”, și a menționat că urmează modificarea Strategiei de dezvoltare a tineretului, care promovează toleranța față de LGBT.

Socialiștii au anunțat că, în următoarele săptămîni, în toată țara vor fi organizate sute de evenimente dedicate valorilor tradiționale și familiei, iar campania se va încheia cu Marșul familiei la Chișinău.

Reamintim că redacția moldovenii.md vă propune să luați cunoștință de unul din compartimentele "Crezului" - "Familia".

70
0
0
1
3

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

De ce autoritățile din Moldova închid Casa Rusă din Chișinău?
Trădările uniriiSemeniuc Tudor
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий