Preşedintele stiri: 4064

Trei boxeri moldoveni au ajuns în semifinalele Campionatului Uniunii Europene

13 aug. 2014,, 15:48   Sport
2791 0
Selecționata Moldovei la box înregistrează victorii importante la cea de-a cincea ediție la Campionatului Uniunii Europene.

Veaceslav Gojan în categoria de greutate de pînă la 56 kg a trecut în sferturi de italianul Riccardo D'Andrea cu scorul de 2-0. O repriză a fost notată la egalitate de arbitri.

În careul de ași Gojan îl va întîlni pe ungurul Victor Galos.

Victor Lalimov în categoria de pînă la 91 kg s-a impus în duelul cu letonul Raitis Sinkevics cu 3-0. Următorul adversar al moldoveanului va fi polonezul Igor Jakubowski.

Participantul la Jocurile Olimpice de la Londra Vasile Belous în categoria de 69 kg nu a avut emoții în fața belgianului Anass Messaoudi. În semifinale sportivul moldovean va boxa în compania lituanianului Eimantas Stanionis.

Amintim că astăzi Alexandr Rîșcan se va duela cu Jack Bateson din Anglia, în timp ce Alexei Zavatin îl va avea adversar pe Clarke Frezer din aceeaşi ţară. Dmitri Galagoţ va trebui să boxeze cu puternicul irlandez Dean Wash.

Moldova participă pentru prima oară la această competiție.