Preşedintele stiri: 4072

Federaţia de Box a Moldovei a premiat cei mai buni pugilişti în anul 2013 (VIDEO)

26 dec. 2013,, 11:40   Sport
4616 0
Federaţia de Box a Moldovei l-a declarata pe Dumitru Galagoţ cel mai bun boxer al anului 2013. Sportivul antrenat de Petru Caduc a obţinut medalie de argint la campionatul european şi medalie de bronz la Universiada din Kazan.

De remarcat că Galogoţ a fost învins în finala de la europene de rusul Armen Zakarian. Astfel, sportivul a egalat performanţa lui Timofei Screabin şi Veaceslav Gojan, care au în palmares o evoluţie în ultimul act la o competiţie continentală.

Pe locul doi a fost votat Petru Ciobanu, care a obţinut bronz la campionatul European, iar pe trei - Alexandru Rîşcan, pentru medalia de bronz cucerită la Universiadă.

Cel mai bun antrenor a fost declarat Petru Caduc, iar cel mai bun arbitru Valeriu Bandalac.

Preşedintele federaţiei de profil, Vasile Chirtoca, a oferit tradiţional premiile pentru laureaţii anului.