X 
Transnistria stiri: 1880

În EAU au fost uciși „prietenul lui Durov” Roman Novak și soția sa

7 noi. 12:00   Externe
3459 0

În EAU au fost uciși „prietenul lui Durov” Roman Novak și soția sa. Înainte de asta, ei au fost răpiți cu scopul de a obține o răscumpărare.

Potrivit Oxu.Az, cu referire la canalul Telegram SHOT, rudele nu au putut să ia legătura cu ei timp de aproximativ o lună, motiv pentru care au dat alarma. Telefonul lui Roman nu mai emitea semnal din 4 octombrie. Atunci a fost văzut în Africa de Sud. Ulterior s-a aflat că soții au fost răpiți. Pentru eliberarea lor s-a cerut o răscumpărare mare, dar nu s-au găsit banii. După aceea, Novak și Anna au fost uciși cu brutalitate.


Preliminar, ucigașii au fost reținuți – sînt cetățeni ai Federației Ruse. În curînd, ei vor fi duși la Sankt Petersburg.


Conform unor informații, Roman Novak a înșelat investitori din diferite țări cu suma de aproximativ 500 de milioane de dolari, după care a fugit din Rusia și s-a ascuns în străinătate. Printre victime se află oameni de afaceri din China și din țările din Orientul Mijlociu. Novak se autointitula „prietenul lui Pavel Durov”.

2
0
2
6
0

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

De ce autoritățile din Moldova închid Casa Rusă din Chișinău?
Trădările uniriiSemeniuc Tudor
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий