Eurovision stiri: 503

Radu Albot s-a calificat în semifinala turneului „Delray Beach Open”

23 feb. 2019,, 15:16   Sport
2476 1

În sferturi, sportivul nostru l-a întîlnit pe americanul Steve Johnson, locul 34 în clasamentul mondial.

În primul set al meciului, reprezentatul țării gazdă s-a impus cu 6:1. În al doilea set, Radu reușește o revenire senzațională, egalînd scorul meciului, după ce cîștigă cu 6:3. În setul decisiv, după o luptă pentru fiecare punct, Radu se impune cu scorul 7:6 (5), cîștigînd meciul cu scorul 1:6 6:3 7:6(5), informează Federația Națională de Tenis a Moldovei.

Următorul adversar al moldoveanului la proba de simplu este un alt american, Mackenzie McDonald, locul 84 în clasamentul mondial. Meciul va avea loc mîine, 24 februarie, aproximativ la ora 3:00 dimineața în Republica Moldova.

Mai mult, Radu este în semifinală și în proba de dublu a acestui turneu. În pereche cu japonezul Yoshihito Nishioka, sportivul nostru va întîlni duetul britanic Ken și Neal Skupski, capi de serie nr. 2.