Preşedintele stiri: 4002

Radu Albot a cedat în fața unui jucător german

9 mar. 09:05   Sport
1665 0

Radu Albot și-a încheiat parcursul la competiția de categoria challenger, organizată în orașul elvețian Lugano. Tenismenul din Republica Moldova a pierdut în fața unui jucător aflat pe locul 379 mondial.

În sferturile de finală ale turneului din Elveția, Radu Albot s-a duelat cu neamțul Daniel Masur.

În primul set, s-a luptat punct în punct, iar sportivul de pe locul 379 mondial a făcut diferența la tie-break, cu rezultatul categoric de 7 la 0. Un scenariu similar a fost înregistrat și în actul secund, cînd Radu Albot a pierdut, din nou, la tie-break, cu rezultatul de 4 la 7.

Astfel, reprezentantul Republicii Moldova a părăsit competiția de la Lugano, notează Noi.md cu referire la tvrmoldova.

Pentru parcursul de la competiția de la Lugano, Albot a fost recompensat cu 12 puncte în ierarhia mondială și un premiu bănesc în valoare de două mii de dolari.