Preşedintele stiri: 4016

Albot a ajuns în sferturile de finală ale turneului din Mexic

1 aug. 2019,, 10:40   Sport
1924 0

Liderul tenisului moldovenesc Radu Albot (locul 41 în clasamentul ATP) a ajuns în sferturile de finală ale turneului din seria ATP, care se desfășoară în perioada 29 iulie - 3 august la Los Cabos (Mexic).

Joi seara, fiind cap de serie numărul şapte, l-a învins cu ușurință pe sportivului japonez Daniel Taro (a 118-a poziţie în clasamentul ATP). Meciul din 1/8 de finală a durat doar 1 oră 13 minute și s-a încheiat cu scorul de 6: 1, 6: 2 în favoarea tenismanului moldovean.

În runda următoare, Albot se va întîlni cu adversarul său australian Tanashi Kokkinakis (poziţia 191 în clasamentul Asia-Pacific). Cei doi nu au avut pînă acum dispute în alte turnee.

În primul tur, apropo, sportivul moldovean l-a „bătut” pe sîrbul Janko Tipsarevich.

După ce a intrat în sferturile de finală, Albot a cîștigat 22 mii 305 de dolari, adăugînd şi 45 de la ratingul său ATP.