Eurovision stiri: 503

CM-2014: Argentina și Belgia, ultima pereche din sferturi stabilită aseară

2 iul. 2014,, 15:45   Sport
4555 0
Meciuri trase la indigo, cu scenarii pline de dramatism. Argentina a învins Elveția cu 1-0, abia în minutul 118. Di Maria a fost inspirat și a tras la poarta elvețienilor într-un moment în care meciul părea că va ajunge să se decidă la penaltiuri.

Formația antrenată de Ottmar Hitzfeld a fost la un pas de a egala chiar în ultimele secunde, dar mingea trimisă de Dzemaili a lovit bara porții.

Belgia-SUA a fost un duel care a avut nevoie la fel de două reprize de prelungiri. După 90 de minute infernale cu multe ocazii la ambele porți, De Bruyne, în minutul 93, şi Lukaku, în minutul 105, au făcut ca scorul să fie de 2-0 pentru diavolii roșii. Americanii nu au cedat și au înscris prin Green în minutul 107.

Cel mai bun jucător din teren a fost declarat portarul americanilor, Tim Howard, care s-a opus de 16 ori în fața belgienilor, record absolut la această ediție.

Pe 5 iulie Argentina va înfrunta Belgia.