Eurovision stiri: 503

Ucraina și Anglia, semifinalistele de la EURO U21 2023

3 iul. 2023,, 13:45   Sport
3206 0

Ultimele semifinaliste de la Campionatul European de tineret au fost stabilite duminică: Anglia și Ucraina.

Anglia s-a calificat în penultimul act al competiției după ce s-a impus în fața Portugaliei cu scorul de 1-0. Gordon a înscris unicul gol al partidei în minutul 34.

Ucraina a reușit surpriza serii, după ce s-a impus cu scorul de 3-1 în fața Franței. Francezii au deschis scorul în minutul 19, prin Cherki. Ucrainenii au restabilit egalitatea în minutul 32 de la punctul cu var, iar pe finalul primei reprize, Sudakov a majorat diferența.

După un gol anulat al Franței, Bondarenko a înscris un gol superb, iar francezii nu au mai putut întoarce soarta partidei. Prima semifinală se va disputa între Israel și Anglia, în timp ce Spania se va duela cu Ucraina în cea de-a doua semifinală, transmite Noi.md cu referire la jurnal.

Spania și Israel sunt primele semifinaliste ale EURO U21 2023. Spania U21 s-a impus cu scorul de 2-1, după prelungiri, în fața Elveției. Israel a trecut de Georgia după loviturile de departajare (0-0 după 120 de minute, 4-3 la 11 metri).