Eurovision stiri: 503

Sheriff se impune categoric contra ciprioților de la Omonia în primul meci din Liga Europei

9 sep. 2022,, 00:10   Sport
3996 0

Sheriff a început cu o victorie evoluția în faza grupelor Ligii Europei 2022/23. Tiraspolelnii s-au impus în partida din deplasare cu formația cipriotă Omonia cu scorul 3:0 și au acumulat primele 3 puncte în grupă.

Următorul meci pentru Sheriff va avea loc pe 15 septembrie, cînd Sheriff va întîlni Manchester United pe stadionul Zimbru din capitală.

În minutul 57 al meciului, imediat după al doilea gol marcat de Sheriff, arbitrul central a întrerupt meciul, iar fotbaliștii au mers la vestiare. Și asta pe motiv că suporterii au aruncat diverse obiecte în teren. În special, unul dintre asistenții arbitrului a fost lovit de o sticlă cu apă.

Remarcăm că autorul golului secund al tiraspolenilor Atiemven a primit cartonaș galben pentru gesturi obscene la adresa suporterilor ciprioți. După o scurtă pauză, meciul a fost reluat.

Omonia (Cipru) - Sheriff 0:3

Marcatori: Akanbi, 2 - 0:1, Atiemwen, 54 (pen) - 0:2, Diop, 76 - 0:3

Omonia: Fabiano (Uzoho, 46), Matthews, Miletic, Lang, Panagiotou, Lecjaks (c), Barker (Ansarifard, 73), Moreto Cassama (Papoulis, 73), Charalampous (Kousoulos, 82), Diskerud, Bruno (Bezus, 81).

Rezerve: Panayi, Psaltis, Yuste, Loizou, Kitsos, Bachirou, Zachariou.

Sheriff: Koval, Kpozo, Radeljic (c), Kiki, Zohouri, Badolo, Kyabou, Diop, Akanbi (Vizeu, 90+4), Atiemwen (Salifu, 76), Ouattara (Pernambuco, 90+4).

Rezerve: Dumenco, Pascenco, Heron, Moumouni, Guedes.

Arbitru: R.Obrenovic (Slovenia). Cipru, Nicosia, stadionul GSP.

Manchester United - Real Sociedad 0:1