Eurovision stiri: 516
Cazul Filat stiri: 354
Transnistria stiri: 1385
Preşedintele stiri: 4006

Lotul național de kurash a revenit acasă cu 16 medalii de la Campionatul European

17 oct. 2023,, 16:14   Sport
2399 0

Lotul național de kurash a avut un debut spectaculos la Campionatul European, rezervat cadeților, juniorilor și seniorilor, care a avut loc în orașul Thessaloniki, Grecia.

Sportivii noștri s-au întors de la competiția continentală cu 16 medalii.

La categoria seniori echipa Republicii Moldova a cucerit șase distincții - una de aur, prin Vera Zorea (57 kg), patru de argint, prin Ion Godoroja (60 kg), Constantin Zorea (73kg), Gheorghe Pintea (81kg) și Alina Burghelea (78 kg) și una de bronz - prin Alexandrina Ghemu (la categoria de până la 70 kg).

Alte șase medalii - trei de aur și trei - de argint, au obținut juniorii echipei. Pe prima treaptă a podiumului de premiere la această categorie de vârstă au urcat Constantin Zorea (73 kg), Gheorghe Pântea (81 kg) și Alina Burghelea (78 kg). Marius Marian (90 kg), Lucian Brai (66 kg) și Jasmina Voda (63 kg) au ocupat locul II.

La categoria cadeți, lotul nostru s-a ales cu patru medalii. Veaceslav Mîțu (60 kg) și Cristina Lepădatu (52 kg) au ocupat locul I, Ianis Nistor (55 kg) s-a situat pe locul II, iar Sabrin Apostol (50 kg) a obținut locul III.

La Campionatul European, rezervat cadeților, juniorilor și seniorilor au participat peste 200 de sportivi din 21 de țări.

Ministerul Educației și Cercetării aduce sincere felicitări sportivilor, antrenorilor și Federației de profil pentru rezultatele remarcabile obținute la acest campionat.