Preşedintele stiri: 4031

Un nou recordul stabilit de Novak Djokovic

2 ian. 15:32   Sport
3988 0

Novak Djokovic (36 de ani) are parte de un început bun de sezon și de an, liderul ATP obținînd o nouă victorie. Sîrbul l-a învins pe Jiri Lehecka (22 de ani) la United Cup, scor 6-1, 6-7(3), 6-1.

Lider mondial, Nole a avut parte de un început de meci pe măsura așteptărilor fanilor: Djokerul s-a impus cu 6-1 în primul set.

Setul al doilea a fost unul cu mari probleme la serviciu: au fost patru break-uri, iar manșa a ajuns în tie-break. Surprinzător, Djokovic a avut unele momente de rătăcire, iar adversarul (ocupant al locului 31 mondial) „i-a furat” manșa, scor 7-3, anunță hotnews.ro

Decisivul l-a adus însă înapoi pe vechiul Nole: sîrbul a cedat un singur game, iar victoria s-a conturat după două ore și 18 minute (6-1, 6-7(3), 6-1).

În urma victoriei de la Perth cu Jiri Lehecka, Djokovic a ajuns la 43 de victorii consecutive în Australia.

Ultima înfrîngere a lui Nole pe suprafața acestei țări datează din 2018, atunci Djokerul a fost depășit de Chung Hyeon în optimile de la Australian Open.