Transnistria stiri: 1433
Preşedintele stiri: 4026

Portarul moldovean al echipei PAS Lamia a fost desemnat cel mai bun jucător în meciul cu Olympiacos

4 ian. 18:15   Sport
2286 0

Portarul moldovean Alexei Coșelev a fost la înălțime în partida etapei a 16-a a primei divizii grecești de fotbal. Goalkeeperul formației PAS-1964 Lamia a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului cu Olympiacos Pireu, iar formația la care este legitimat a învins cu 1:0.

Gazdele au deschis scorul în minutul 4 prin mijlocașul lituanian Vikintas Slivka, după care la rampă a ieșit Alexei Coșelev. Portarul moldovean a avut cîteva intervenții senzaționale, cu care a izbutit să-și păstreze poarta intactă pînă la finalul partidei, transmite moldova1.

În repriza secundă Olympiacos a ratat un penalty prin Konstantinos Fortounis. Acesta a pierdut duelul psihologic cu Coșelev și a trimis balonul în bara transversală.

După această victorie PAS-1964 Lamia a rămas pe locul 7 în clasament cu 20 de puncte. De partea cealaltă, Olympiacos Pireu se află tot pe locul 4, dar deja la 6 puncte distanță de liderul PAOK Salonic.