Eurovision stiri: 503

Cupa Mondială de Para Powerlifting: Echipa Moldovei a cucerit medalii

27 mar. 20:20   Sport
1357 0

În perioada 20-25 martie șapte sportivi din Moldova au participat la Cupa Mondială de Para Powerlifting 2024, în orașul egiptean Sharm El Sheikh, notează Noi.md.

Trei membri ai echipei noastre au reușit să urce pe podium. Mihail Blanaru a cîștigat locul întîi în categoria cadeți (cu greutatea sub 49 kg), Egor Briculschi s-a clasat pe primul loc în rîndul juniorilor (greutatea sub 80 kg), iar Larisa Marinenkova a obținut locul doi între sportivii adulți (greutatea sub 72 de kg).

De asemenea, Roșca Ștefan s-a plasat pe locul patru în categoria sub 88 kg, Raiul Denis pe locul șapte în aceeași categorie de greutate, Buruian Valeriu a ocupat locul opt în categoria seniorilor cu greutatea sub 80 kg, iar Țurcan Mihail s-a clasat pe locul nouă în categoria de greutate sub 97 kg.

Lotul a fost condus de către antrenorii Iov Zinaida, Iov Alexandru și Prodan Dumitru. Remarcăm faptul că Echipa noastră s-a clasat pe locul 9 din totalul de 34 națiuni.