Preşedintele stiri: 4022

Cum a decurs primul meci dintre Franța şi Germania după finala CM 2018

7 sep. 2018,, 12:50   Sport
2675 0

Ultimele două campioane mondiale la fotbal, Germania şi Franţa, au terminat la egalitate, 0-0, joi seara, la debutul lor în Liga Naţiunilor.

”Les Bleus” nu au confirmat titlul cucerit în Rusia, al treilea portar al francezilor, Alphonse Areola, salvînd echipa de la eşec prin intervenţiile sale din repriza secundă a meciului de la Munchen.

Meciul a început cu o intervenție dură asupra lui Benjamin Pavard, unul dintre cei mai buni jucători francezi de la Campionatul Mondial din Rusia. În minutul 3, Pavard l-a deposedat, regulamentar, pe Antonio Rudiger. În cădere, fotbalistul german l-a călcat pe gît pe fundașul dreapta al campioanei mondiale. Imaginile cu urmele lăsate de Rudiger pe gîtul lui Pavard au devenit, imediat, virale pe rețelele de socializare. Pavard a avut nevoie de îngrijiri medicale, însă nu a trebuit să fie schimbat.

Germania și Franța fac parte din Grupa 1 a Seriei A a Ligii Națiunilor, alături de Olanda.