Preşedintele stiri: 4053

Atleţii moldoveni s-au întors cu 6 medalii de la turneul din Bulgaria

15 mai. 2018,, 14:30   Sport
2923 0

Nina Capațina și Oleg Grigorița au devenit cîștigători ai turneului internațional de atletism printre juniori, care a avut loc în Bulgaria.

Nina a înregistrat rezultatul 17,79 metri la aruncarea greutății, în timp ce Oleg a obținut rezultatul 185 cm la sărituri în înălțime.

Medalii de argint au cîştigat Carolina Vasilachi la aruncarea suliţei (42,55m), Adrian Iordan la 400m (50 sec 85), Nicolae Popa la 1500m (4 min 8 sec 86) şi Vadim Luţa la aruncarea greutăţii (15,11m).

La competiţii au luat parte tineri sportivi din Bulgaria, România, Republica Moldova şi Ungaria.

Atleţii au obţinut experienţă competiţională şi au mai parcurs o etapă în selecţia către Campionatul Europei pentru juniori (Gyor) din această vară şi Jocurile Olimpice de tineret din Buenos Aires.