Preşedintele stiri: 4018

RECORD ABSOLUT! Real Madrid cîștigă al 11-lea trofeu Champions League

29 mai. 2016,, 00:54   Sport
2955 0

Real Madrid cîştigă pentru a 11-a oară Liga Campionilor. Ronaldo înscrie cea de-a cincea lovitură de departajare şi Real cîştigă la penaltiuri cu 5-3. Scorul final, cu tot cu golurile marcate în primele 120 de minute, este 6-4.

După 90 de minute a fost 1:1, într-un meci în care Real Madrid a dominat și a avut mai multe ocazii de poartă, dar în care Atletico a jucat în stilul cu care a obișnuit deja.

Ramos (15), din offsaid, a deschis scorul pentru Real la o fază fixă, în timp ce Carrasco a egalat în minutul 79, trimițînd partida în prelungiri, unde nu s-a întîmplat nimic notabil.

La lovituri de departajare singurul care a ratat a fost Filipe Luis, de la Atletico, în timp ce de la Real au transformat toți executanții.

Scor final 5:3 după lovituri de departajare, iar Real Madrid își trece în palmares al 11-lea trofeu în cea mai importantă competiție fotbalistică intercluburi.