Zimbru mai aproape de Liga Europei (VIDEO)

22 aug. 2014,, 10:54   Sport
4039 0
Zimbru Chișinău este la un pas de a-și vedea visul împlinit, calificîndu-se în Liga Europei.

Galben-verzii au învins PAOK Thessaloniki cu 1-0 grație golului înscris de fundașul Ștefan Burghiu.

Chișinăuienii s-au apărat eroic pe întreaga durată a meciului. Grecii au avut posesie clară a balonului din primele minute și au bifat cîteva ocazii bune de a marca în prima repriză.

După pauză Zimbru a ieșit mai hotarîtă de la vestiar, dînd primul semn de alarmă la poarta elenilor după șutul lui Dan Spătaru. În minutul 80, Ștefan Burghiu, din plonjon, a introdus mingea în poartă. Chișinăuienii ar fi putut mări avantajul prin Alexeev, care a rămas de unul singur cu portarul, dar a trimis mingea în bară.

Zimbru va juca săptămîna viitoare returul în deplasare. Avantajul minim de pe teren propriu echilibrează șansele de calificare a echipei de pe strada Butucului în condițiile în care întînește un adversar foarte puternic.

De menționat că Sheriff Tiraspol, în cadrul aceleiași competiții, a pierdut aseară în deplasare de la formația croată Rijeka, cu 0-1.