Transnistria stiri: 1395
Preşedintele stiri: 4036

Andrei Perpeliță aduce a treia medalie de bronz pentru Moldova la Campionatul European de lupte libere şi greco-romane

3 apr. 2014,, 11:52   Sport
4721 0
Sportivul Andrei Perpeliţă a obţinut medalie de bronz în lupta cu polonezul Krzysztof Bienkowski, în categoria de 61 kg. În primele etape ale concursului moldoveanul a trecut de estonianul Aleksei Baskakov, în sferturile de finală – i de bulgarul Vladimir Vladimirov Dubov şi a fost învins în semifinale de rusul Bekkhan Goygereev.

Anterior, Nicolae Ceban, în cîntarul de pînă la 97 kg, a obţinut medalia de bronz în lupta cu adversarul german William Harth. Cu aceeaşi medalie a fost decorată şi Natalia Budu, în categoria de 53 kg, după ce a trecut în ultimul duel de Burcu Kebic, din Turcia.

Campionatul European la lupte libere, lupte feminine şi lupte greco-romane se desfăşoară în perioada 29 martie – 7 aprilie la Vantaa.

Ministerul Tineretului şi Sportului a finanţat integral (transport, cazare, diurne) deplasarea la campionat a lotului naţional compus din 19 sportivi şi antrenori, la cele trei categorii de lupte.