Preşedintele stiri: 4026

Oleg Sîrghi, desemnat de presă cel mai bun sportiv al anului 2013

16 dec. 2013,, 15:20   Sport
4127 0
Halterofilul Oleg Sîrghi a fost desemnat de presă ca fiind cel mai bun sportiv moldovean al anului 2013. El a acumulat cele mai multe voturi în sondajul efectuat tradiţional de Asociaţia Presei Sportive din Moldova. Ziariştii l-au ales cîştigător pe Sîrghi graţie titlului de campion european adjudecat la Tirana şi locului 3 obţinut la Universiada Mondială.

Oleg Sîrghi are 26 de ani şi este dublu campion european la haltere în categoria de greutate 56 de kg. El i-a întrecut în topul APSM pe boxerul Dumitru Galagoţ şi tenismanul Radu Albot.
Antrenorul lotului naţional de box, Petru Caduc, a fost desemnat cel mai bun tehnician al anului. El i-a devansat pe antrenorii lui Oleg Sîrghi: Sergiu Creţu şi Oleg Sîrghi senior.

Cea mai bună echipă a fost aleasă în mod surprinzător finalista Cupei Moldovei la fotbal – „Veris” Chişinău. Formaţia antrenată de Igor Dobrovolski, care se află pe locul 3 în Divizia Naţională, a fost urmată de selecţionata Moldovei de tenis masculin şi naţionala de rugby.

Gala Laureaţilor APSM va avea loc vineri, 24 ianuarie 2014.