Transnistria stiri: 1427

Rugby: Moldova a învins Suedia

10 noi. 2013,, 00:14   Sport
6947 0
Naţionala Moldovei de Rugby a obţinut o victorie superbă împotriva Suediei în grupa 1B a Cupei Europei pe Naţiuni, scor 50-20. Jucătorii noştri au reuşit nu mai puţin de 8 eseuri în faţa unui public entuziasmant.

"Haiducii" au dominat prima repriză deşi la pauză pe tabelă arăta un scor echilibrat 17-15. În mitanul secund însă rugbiştii noştri au dominat autoritar ostilităţile cu un Oleg Prepeliţă în formă extraordinară care a reuşit să-şi treacă în cont trei eseuri. La fel şi transformările aproape sigure ale englezului naturalizat Craig Faistone au făcut ca scorul să fie unul de proporţii la final, o victorie superbă scor 50-20.

În urma acestei victorii "haiducii" au urcat pe locul secund în clasamentul grupei 1B pînă la disputarea meciului Polonia - Germania. Următorul meci naţionala Moldovei îl va disputa la fel acasă, pe 16 noiembrie împotriva reprezentativei Germaniei.