Noutăţi

Tarnovschii

Serghei Tarnovschi Anul care vine să fie mai bun pentru toată lumea
31 dec. 2023,, 15:30
Serghei Tarnovschi: "Anul care vine să fie mai bun pentru toată lumea!"Canoistul Serghei Tarnovschi, recunoscut ca fiind unul dintre cei mai buni sportivi ai Moldovei în 2023, prin intermediul portalului Noi.md, i-a felicitat pe toți cetățenii Republicii Moldova cu ocazia Anului Nou care vine, dorindu-le fericire și sănătate. "Doresc să-i felicit pe toți spectatorii și cetățe
Serghei Tarnovschi a adus acasă medalia de bronz de la Campionatele Mondiale
5 sep. 2023,, 15:17
Serghei Tarnovschi a adus acasă medalia de bronz de la Campionatele Mondiale Canoistul Serghei Tarnovschi s-a întors în țară cu medalia de bronz cucerită la Campionatele Mondiale de caiac-canoe de la Duisburg, Germania, dar și cu biletul de calificare la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. Sportivul a fost întîmpinat pe Aeroportul Internațional Chișinău de Secretarul de Stat pe dom
Încă un sportiv moldovean sa calificat la Jocurile Olimpice de la Paris
2 sep. 2023,, 14:24
Încă un sportiv moldovean s-a calificat la Jocurile Olimpice de la ParisRepublica Moldova a obținut a treia calificare la Jocurile Olimpice de la Paris, care vor avea loc în anul 2024. Țara noastră va fi reprezentată, așadar, potrivit Comitetului Național Olimpic și Sportiv, și de canoistul Serghei Tarnovschi, transmite Noi.md cu referire la newsmaker.md.
Un nou succes Tarnovschi medaliat la Campionatele Mondiale
25 aug. 2023,, 21:38
Un nou succes! Tarnovschi, medaliat la Campionatele MondialeO nouă performanță superbă a canotorului moldovean, Serghei Tarnovschi. Acesta a cucerit medalia de bronz la Campionatele Mondiale care se desfășoară la Duisburg, în Germania. Serghei Tarnovschi s-a clasat pe locul 3 în proba de canoe sprint, pe distanța de 500 de metri. El a înregistrat timpul de 1 minut
Maia Sandu la felicitat pe canoistul Serghei Tarnovschi
25 iun. 2023,, 09:58
Maia Sandu l-a felicitat pe canoistul Serghei TarnovschiȘefa statului, Maia Sandu l-a felicitat pe canoistul Serghei Tarnovschi, care a luat bronzul la Jocurile Europene. La Jocurile Europene, care se desfășoară în Cracovia-Malopolska, a fost arborat drapelul țării noastre și a răsunat Imnul de Stat al Republicii Moldova. Maestrul Emerit al Sportului, Serghe
Bronz pentru canoistul Serghei Tarnovschi
24 iun. 2023,, 18:35
Bronz pentru canoistul Serghei TarnovschiCanoistul Serghei Tarnovschi a cucerit medalia de bronz la Jocurile Europene de la Cracovia-Malopolska pe distanța 500 de metri. El a înregistrat rezultatul 1:46.460, fiind întrecut de cehul Martin Fuksa (1:45.462) și românul Cătălin Chirilă (1:46.460). Medalia este un cadou minunat pentru sportivul mol
Serghei Tarnovschi locul al patrulea la distanța de 200 de metri canoe
23 iun. 2023,, 21:43
Serghei Tarnovschi, locul al patrulea la distanța de 200 de metri canoeCanoistul Serghei Tarnovschi a ocupat locul IV pe distanța 200 metri la Jocurile Europene Kraków-Małopolska 2023. El a înregistrat rezultatul de 40.254 secunde, fiind întrecut de lituanianul Henrikas Zustautas (39.700), georgianul Zaza Nadiradze (39.796) și spaniolul Pablo Grana (39.852). Mîine, Serghei
Sa aflat cine vor fi portdrapelul Moldovei la Jocurile Europene 2023
19 iun. 2023,, 07:45
S-a aflat cine vor fi portdrapelul Moldovei la Jocurile Europene 2023Zalina Marghiev și Serghei Tarnovschi vor fi în centrul atenției la ceremonia de deschidere a Jocurilor Europene de la Cracovia-Malopolska, notează Noi.md Cei doi vor conduce delegația Republicii Moldova și vor fi portdrapel. 90 de sportivi moldoveni vor concura la competiția continentală, care va încep
Serghei Tarnovschi a revenit cu medalie de la Cupa Mondială
12 mai. 2023,, 21:36
Serghei Tarnovschi a revenit cu medalie de la Cupa MondialăCanoistul Serghei Tarnovschi a cucerit medalia de argint la Cupa Mondială de la Szeged. El a înregistrat rezutatul 1:52.31 pe distanța 500 metri, fiind întrecut de românul Cătălin Chirilă (1:50.72). Podiumul a fost completat de francezul Loic Leonard (1:54.29), transmite olympic.
Anastasia Nichita și Serghei Tarnovschi desemnați cei mai buni sportivi ai municipiului Chișinău în 2022
17 dec. 2022,, 18:00
Anastasia Nichita și Serghei Tarnovschi, desemnați cei mai buni sportivi ai municipiului Chișinău în 2022Cei mai buni sportivi și antrenori din municipiul Chișinău au fost premiați cu diplome de merit și premii bănești pentru performanțe sportive obținute la competițiile internaționale pe parcursul anului 2022. Evenimentul a avut loc în cadrul programului cultural-sportiv „Gala Vedetelor Sportive – 2022”, org
Mîndrie pentru Moldova Canoistul Tarnovschi medaliat la Campionatul European
22 aug. 2022,, 16:06
Mîndrie pentru Moldova: Canoistul Tarnovschi, medaliat la Campionatul EuropeanCanoistul Serghei Tarnovschi a devenit vicecampion european pe distanța de 500 de metri, a anunțat ieri Comitetul Național Olimpic și Sportiv (CNOS). La Campionatul european, desfăşurat la Munchen (Germania), el a înregistrat rezultatul 1:48.160, fiind întrecut de cehul Martin Fuksa (1:47.183). Podiumul a
Canoistul Serghei Tarnovschi va participa în două finale la Europenele din Germania
19 aug. 2022,, 10:56
Canoistul Serghei Tarnovschi va participa în două finale la Europenele din GermaniaCanoistul Serghei Tarnovschi va participa în două finale la Campionatul European din Germania. El a obținut calificarea în probele de 500 și 1000 de metri.
Serghei Tarnovschi a vorbit despre motivație și pregătire pentru Cupa Mondială
11 aug. 2022,, 14:00
Serghei Tarnovschi a vorbit despre motivație și pregătire pentru Cupa MondialăCanoistul din Moldova Serghei Tarnovschi, cel care a devenit campion mondial la caiac și canotaj (5000 de metri), a revenit în Moldova. Într-o conferință de presă din 11 august, el și antrenorul său Ncolae Juravschi au vorbit despre modul în care sportivul se pregătea de competiție, despre cum Maia Sandu i-a
Ce îi va cere Președintelui Republicii Moldova medaliatul cu bronz al Jocurilor Olimpice de la Tokyo
11 aug. 2021,, 18:25
Ce îi va cere Președintelui Republicii Moldova medaliatul cu bronz al Jocurilor Olimpice de la Tokyo Canoistul moldovean, Serghei Tarnovschi, care a cîștigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a recunoscut că încă nu s-a gîndit ce îi va spune președintelui Moldovei, Maia Sandu, la întîlnirea cu sportivii moldoveni care au participat la Jocurile Olimpice, dar cel mai probabil va cere majorarea
Serghei Tarnovschi Nu am conștientizat imediat că am devenit campion olimpic
11 aug. 2021,, 18:10
Serghei Tarnovschi: "Nu am conștientizat imediat că am devenit campion olimpic" Canoistul moldovean Serghei Tarnovschi, care a cîștigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a recunoscut că nu și-a dat seama imediat că a devenit campion olimpic, iar primele gînduri după trecerea liniei de sosire au la odihnă și recuperare. Într-un interviu pentru NM, atletul a povestit cu
DECIS Lui Tarnovschi ia fost retrasă medalia de bronz
2 feb. 2017,, 12:37
DECIS! Lui Tarnovschi i-a fost retrasă medalia de bronzCNOS din Republica Moldova și Federația Națională de Caiac-canoe (FIC) au fost informați oficial despre decizia comisiei antidoping a FIC cu privire la cazul lui Serghei Tarnovschi, transmite CURENTUL cu referire la site-ul olympic.md. Comisia FIC a ignorat argumentele de apărare prezentate de sportivul Serg
Tarnovski nu are de gînd să renunțe la medalie
8 noi. 2016,, 18:00
Tarnovski nu are de gînd să renunțe la medalie Canotorul Serghei Tarnovski, care a reprezentat Republica Moldova la Jocurile Olimpice de la Rio din acest an, speră într-o decizie pozitivă a Federației Internaționale de Kaiac-Canoe (ICF), informează NOI.md. Tarnovski a relatat într-un interviu pentru kp.md despre pregătirile pentru ședința ICF, car
Oficial Moldova a pierdut bronzul de la JO
19 aug. 2016,, 18:00
Oficial! Moldova a pierdut bronzul de la JO Republica Moldova a rămas fără medalia de bronz obținută la Jocurile Olimpice de la Rio 2016. Asta deoarece Serghei Tarnovschi a fost depistat pozitiv la testul antidoping după finala de la Canoe Sprint, simplu, pe distanţa de 1000 m, relatează NOI.md. Astfel, medalia de bronz i-a revenit spor
Mai are șanse la medalia de bronz de la JO Serghei Tarnovschi
19 aug. 2016,, 10:13
Mai are șanse la medalia de bronz de la JO Serghei Tarnovschi? Serghei Tarnovschi, care a obținut medalia de bronz de bronz la Jocurile Olimpice a fost suspendat de la participare la probă de C-2 din cauza rezultatelor adverse a unui test pre-competițional, relatează NOI.md Despre aceasta anunță Comitetul Național Olympic și Sportiv cu referire la un comunicat de
Interviu integral cu Sergiu Tarnovschi medaliat cu bronz la JO de la Rio
17 aug. 2016,, 11:05
Interviu integral cu Sergiu Tarnovschi, medaliat cu bronz la JO de la Rio I s-a prezis că va cîştiga medalie olimpică, deşi toţi îşi dădeau perfect de bine seama că la 19 ani este extrem de greu să obţii recunoaştere la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Atunci, cînd epuizat, la cîţiva metri pînă la finişul salvator, el s-a pomenit pe locul patru la canoe sprint la dis