Preşedintele stiri: 4042

Înotătorul moldovean a dominat un turneu internațional din Viena

16 mai. 21:57   Sport
2068 0

Înotătorul moldovean Constantin Malachi a dominat un turneu internațional din Viena. Sportivul nostru a cucerit trei medalii de aur, pe distanțe diferite, stil bras.

Constantin Malachi nu a avut rivali în toate cursele stilului bras la Viena International Swim Meet. Înotătorul nostru a cucerit aurul, mai întîi, pe distanța de 100 de metri, fiind cronometrat cu un minut, trei secunde și 94 de sutimi, transmite protv.

Malachi a defilat, în continuare, pe distanța de 200 de metri, unde a devansat pe podium doi austrieci. Sportivul de 27 de ani și-a încheiat evoluția superbă, în cursa de 50 de metri, același stil bras.

Rezultatul său a fost de 28,72 de secunde. Constantin Malachi este un înotător din Moldova, stabilit de mai mulți ani în Franța. Moldoveanul se află în plin proces de calificare la Jocurile Olimpice din Paris, păstrînd șanse la o cotă.