Preşedintele stiri: 3991

Watford s-a calificat în finala Cupei Angliei după o pauză de 35 de ani

8 apr. 2019,, 17:10   Sport
1629 0

Watford s-a calificat, duminică, după o pauză de 35 de ani, în finala Cupei Angliei la fotbal, în urma unei victorii dramatice reuşite după prelungiri în faţa echipei Wolverhampton Wanderers, cu scorul de 3-2, pe Wembley, în a doua semifinală a competiţiei.

Watford o va înfrunta pe 18 mai pe Manchester City, echipă care se află în cursă pentru patru trofee.

Londonezii, care au un suporter celebru, Elton John, speră să aibă mai mult succes în această finală, decît la cea pierdută în 1984 în faţa formaţiei Everton, cu 0-2.

Duminică, Watford era condusă cu 2-0 cu 11 minute rămase din timpul regulamentar, în urma golurilor marcate de Matt Doherty (36) şi Raul Jimenez (62). Spaniolul Gerard Deulofeu (79) a redus din handicap, iar Troy Deeney a egalat în minutele adiţionale (90+4) din penalty. Deulofeu a marcat apoi golul victoriei în prelungiri (104).

Sîmbătă, în prima semifinală, Manchester City a învins-o pe Brighton cu 1-0.