Preşedintele stiri: 4001

Victorie pentru Sheriff Tiraspol în faţa celor de la Sfîntul Gheorghe

13 apr. 2019,, 18:45   Sport
2014 0

Sheriff Tiraspol și-a revenit după înfrîngerea de pe teren propriu suferită în fața lui Milsami Orhei în etapa a patra a Diviziei Naționale de fotbal. În etapa a cincea "galben-negrii" au dispus în deplasare, la Suruceni, de Sfîntul Gheorghe cu scorul de 3-0.

Tiraspolenii au deschis scorul în minutul 28 prin căpitanul Veaceslav Posmac.

În minutul 34 echipa vizitatoare a înscris din nou prin internaționalul belarus Iuri Kendîș.

Scorul final a fost stabilit de Patrick Pedersen în minutul 46. Atacantul danez a înscris primul gol în Divizia Națională.

Antrenorul croat al lui Sheriff, Goran Sablic, a rămas mulțumit de prestația lui Pedersen.

De cealaltă parte, Sergiu Cebotari, tehnicianul grupării surucenene a găsit cu greu cuvinte după partidă.

Într-o altă partidă a etapei a cincea, Milsami Orhei a dispus pe teren propriu cu 3-0 de Zimbru Chișinău. Alexandru Antoniuc a marcat de două ori, iar Gheorghe Andronic - o dată.

Zimbru a jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică, Alexei Ciopa primind cartonaș roșu direct în minutul 45.