Supercupa Spaniei: Atletico va juca finala cu Real, după ce a învins Barcelona

10 ian. 2020,, 08:00   Sport
3795 0

Atletico Madrid a învins pe FC Barcelona, cu scorul de 3-2, şi va disputa finala Supercupei Spaniei cu Real Madrid.

Atletico Madrid a deschis scorul, în minutul 46, prin Koke, după ce pasa trimisă de Correa l-a lăsat singur cu portarul Neto. Messi a egalat scorul, în minutul 51, cu un şut trimis din interiorul careului, transmite Noi.md cu referire la Mediafax.

Griezmann a dus scorul la 2-1 în favoarea Barcelonei, în minutul 62, cu o lovitură puternică de cap. Atletico Madrid a egalat, în minutul 81, după ce Morata a reuşit să transforme o lovitură de pedeapsă.

În minutul 86, Atletico Madrid a preluat conducerea după ce pasa trimisă de Morata l-a lansat pe Correa în faţa porţii.

Echipele utilizate:
Barcelona: Neto – Roberto, Pique, Umtiti, Alba – Vidal, Busquets (Rakitic 86), de Jong (Fati 88)– Messi, Suarez, Griezmann
Atletico Madrid: Oblak – Trippier, Felipe, Savic, Renan Lodi (Vitolo 67) – Correa, Herrera (Koke 46, Llorente 72), Thomas, Saul – Morata, Joao Felix

Finala Supercupei Spaniei dintre Atletico Madrid şi Real Madrid se va disputa duminică, de la ora 20:00.