Transnistria stiri: 1405

Naționala Moldovei a pierdut în faţa Poloniei

8 mar. 2020,, 16:00   Sport
4069 0

Echipa națională de fotbal feminin a Republicii Moldova a pierdut cu 0-5 meciul de la Varşovia cu reprezentativa Cehiei în preliminariile EURO-2021. Gazdele au rezolvat partida încă din prima repriză, cînd au marcat 4 goluri.

Ewa Pajor a înscris de două ori, iar Aleksandra Sikora şi Katarzyna Daleszczyk au punctat cîte o dată.

Polonezele nu au forţat după pauză, iar jocul s-a echilibrat. Pajor a stabilit scorul final în minutul 86, reuşind un hat-trick, transmite NOI.md cu referire la publika.md.

Elevele lui Eduard Blănuţă au încheiat disputa în inferioritatea numerică după eliminarea Anastasiei Toma în prelungirile primei reprize.

După partidă "tricolorele" au fost au fost felicitate cu ocaziei zilei de 8 martie de către consulul onorific al Republicii Moldova în Polonia, Pavel Scura.

Cel de-al patrulea meci din grupa D naţionala noastră îl va susţine pe 9 aprilie la Madrid cu echipa Spaniei.