Transnistria stiri: 1406

Meci de vis: Manchester City - Tottenham 4-3

18 apr. 2019,, 11:40   Sport
2355 0

Finalul de vis s-a transformat într-un coşmar pentru Manchester City. Oamenii lui Guardiola au trecut de la extaz la agonie, după ce VAR-ul le-a anulat golul decisiv pe motiv de ofsaid.

La final, Tottenham a sărbătorit calificarea în semifinale UEFA Champions League.

A fost un meci de poveste la Manchester. Gazdele au deschis scorul prin Sterling, dar Tottenham a marcat de două ori în trei minute prin sud-coreeanul Son.

Bernardo Silva a egalat imediat şi, pentru prima oară în istoria Ligii Campionilor, s-au marcat patru goluri în primele 11 minute. La pauză, trupa lui Guardiola a intrat în avantaj. Sterling a îndeplinit o simplă formalitate la centrarea lui De Bruyne.

În partea secundă, Aguero a făcut 4-2, scor la care City era calificată în careul de aşi.

Spaniolul Llorente a readus liniştea în tribune. Arbitrul Cakir a consultat imaginile video şi a validat reuşita atacantului lui Tottenham.

Golul anulat în prelungiri le-a făcut şi mai amară eliminarea "cetăţenilor". S-a terminat 4-3 pentru echipa lui Guardiola, dar Tottenham a profitat de victoria cu 1-0 din tur şi va juca împotriva lui Ajax în semifinale