Lituania, învinsă de Naționala feminină într-un meci amical (VIDEO)

2 mar. 2018,, 21:30   Sport
3774 0

Dacă „tricolorii” dezamăgesc în amicale, altceva este vorba de fetele din prima reprezentativă a țării.

Fotbalistele antrenate de Alina Stețenco au obținut o victorie în forță într-un meci de verificare cu Lituania, scor 3-1.

Fotbalistele noastre s-au văzut conduse după reușita lui Vaičiulaitytė din prima repriză. Acest scor s-a menținut pînă la pauză. În mitanul secund jucătoarele naționalei Moldovei au avut o revenire superbă. Toma a restabilit egalitatea, iar Miron a înscris pentru 2-1.

Moldova putea să-și dubleze avantajul în minutul 70, însă Caraman a ratat o lovitură de la 11 metri. Pînă la urmă s-a făcut 3-1 după o fază de toată frumusețea.

Naționala feminină de fotbal a Moldovei va mai disputa un amical împotriva reprezentativei similare a Lituaniei pe 4 martie, la complexul „Sheriff” din Tiraspol. În luna aprilie, selecționata pregătită de Alina Stețenco va întîlni pe teren propriu naționalele Italiei și Romîniei în preliminariile pentru mondialul din 2019.