Preşedintele stiri: 3999

FC Sevilla a eliminat-o pe Manchester United în optimile Ligii Campionilor

14 mar. 2018,, 21:00   Sport
2531 0

FC Sevilla a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Manchester United, în cea de-a doua manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor, şi s-a calificat în sferturi, după ce primul meci s-a încheiat la egalitate, 0-0.

În partida de marţi seară, Wissam Ben Yedder a marcat ambele goluri ale învingătorilor, în minutele 74 şi 78, în timp ce Romelu Lukaku a redus din diferenţă, în minutul 84.

Introdus pe teren în minutul 72, Ben Yedder l-a învins mai întîi pe De Gea cu un şut plasat, după ce s-a demarcat perfect printre Bailly şi Smalling, în urma unei pase primite de la Sarabia. Patru minute mai tîrziu, atacantul francez a reluat din apropiere, cu capul, şi a dus scorul la 2-0. Lukaku avea să marcheze şi el, în minutul 84, cu o execuţie acrobatică din interiorul careului de şase metri, însă golul atacantului belgian a venit prea tîrziu, din moment ce gazdele mai aveau nevoie de două goluri.

United: de Gea - Valencia (J. Mata 77'), Smalling, Bailly, Young - Fellaini (Pogba 60'), Matic - Lingard (Martial 77'), Sanchez, Rashford - Lukaku. Antrenor: Jose Mourinho.

FC Sevilla: Rico - Mercado, Kjaer, Lenglet, Escudero - N'Zonzi, Banega - Sarabia, Vazquez (Pizarro 88'), J. Correa (Geis 89') - Muriel (Ben Yedder 72'). Antrenor: Vincenzo Montella.