Preşedintele stiri: 3995

Bayern Munchen, cîștigătoarea trofeului Ligii Campionilor

24 aug. 2020,, 12:30   Sport
3781 0

Bayern Munchen a cucerit trofeul Ligii Campionilor. În finala disputată pe «Estadio da Luz» din Lisabona, nemții au învins cu 1-0 pe Paris Saint-Germain.

Francezii ar fi putut deschide scorul prin brazilianul Neymar, însă portarul Manuel Neuer a avut o intervenție de zile mari, scrie publika.md.

Bavarezii au replicat imediat prin Robert Lewandowski, care a nimerit bara.

Singurul gol a venit în minutul 59 și a fost marcat de Kingsley Coman. Este de menționat faptul că fotbalistul grupării din Munchen a fost crescut de Academia lui PSG.

Paris Saint-Germain a avut o ocazie monumentala în minutul 70, cînd șutul lui Marquinhos a fost apărat de un Neuer.

O altă șansă de a egala a fost irosită în prelunguri. Eric Maxim Choupo-Moting nu a ajuns la balon pentru a înscrie.

Cel mai afectat de înfrîngere a fost Neymar. Starul brazilian a părăsit terenul în lacrimi, fiind consolat de coechipieri și adversari.

După partidă învingătorii au cîntat și au dansat în vestiar, stropindu-i pe cei din jur cu şampanie.

Bayern şi-au trecut în palmares al şaselea său trofeu în cea mai importantă competiţie intercluburi din Europa.

Ei au avut un parcurs formidabil în actuala ediție a Ligii Campionilor, cîștigînd toate cele 11 meciuri disputate.