COVID-19 în MOLDOVA  Mai multe detalii

TEMELE PRINCIPALE Toate Știrile

mai multeminimizează

Gala Cineaștilor 2020: Au fost anunțate nominalizările pentru cele 13 categorii

Gala Cineaștilor 2020: Au fost anunțate nominalizările pentru cele 13 categorii

Evenimentul „Gala Cineaștilor 2020”, lansat în premieră de Uniunea Cineaştilor din Moldova și susținut de Centrul Național al Cinematografiei și Ministerul Educației, Culturii și Cercetării, prezintă nominalizările pentru cele 13 categorii.

Potrivit organizatorilor, creațiile care merg mai departe în concurs au fost alese de nouă jurați. Cîștigătorii vor fi anunțați pe 20 ianuarie, notează Noi.md cu referire la jurnal.md.

Astfel, în cadrul „Galei Cineaștilor 2020” intră următoarele titluri de film pentru categoriile ce urmează:


I. Cel mai bun film de animație

1. Aripi

2. Freedom

3. OF

II. Cel mai bun film de scurt metraj

1. Plus Minus Unu

2. Practica

3. Salix Caprea

4. The Sofa

5. Verde de Briliant

III. Cel mai bun film documentar

1. Eu Geniu Cioclea

2. Goodbye Olegovici

3. Grădina Sovietică

4. Pași pe graniță

5. Siberia din oase

IV. Cel mai bun rol feminin

1. Alina Mihailevschi - Knakls

2. Dana Ciobanu - Resentiment

3. Mihaela Strîmbeanu - Casa mare

4. Olga Anghelici - Practica

5. Olga Guțu Cucu - Fîntînile

V. Cel mai bun rol masculin

1. Boris Bechet / Felix Podborschi - Plus minus 1

2. Igor Caras - Verde de Briliant

3. Ilie Nedelcu - Așa a spus mama

4. Tudor Andronachi - Salex Caprea

5. Valeriu Andriuță - Ultima zi de Mai

VI. Cea mai bună scenografie

1. Împăcăciunea

2. Resentiment

3. Salix Caprea

4. Siberia din oase

5. Ultima zi din mai

VII. Cele mai bune costume

1. Împăcăciunea

2. Salix Caprea

3. Siberia din oase

4. Ultima zi din mai

5. Verde de Briliant

VIII. Cea mai bună coloană sonoră / muzică originală

1. Aripi

2. Eu Geniu Cioclea

3. Salix Caprea

4. Siberia din oase

5. Ultima zi din mai

IX. Cel mai bun montaj

1. Aripi

2. Eu Geniu Cioclea

3. Salix Caprea

4. Siberia din oase

5. Ultima zi din mai

X. Cea mai bună imagine

1. Eu Geniu Cioclea

2. Împăcăciunea

3. Salix Caprea

4. Siberia din oase

5. Ultima zi din mai

XI. Cel mai bun scenariu

1. Freedom

2. Grădina Sovietică

3. Plus Minus Unu

4. Salix Caprea

5. Siberia din oase

XII. Cel mai bun regizor

1. Dmitri Voloșin - Aripi

2. Eugen Popovici - Goodbye Olegovici

3. Vlad Bolgarin - OF

4. Valeriu Andriuță - Salix Caprea

5. Leontina Vatamanu - Siberia din oase

XIII. Cel mai bun film lung metraj

1. Eu Geniu Cioclea

2. Goodbye Olegovici

3. Grădina Sovietică

4. Siberia din oase

5. Ultima zi din mai

Urmărește-ne pe Odnoklassniki, dacă vrei să afli mai multe

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter


Știrile partenerilor noștri
loading...
Mai multe

Sondaj Toate

load