Eurovision stiri: 499

Echipele canine ale Poliției de Frontieră au fost premiate la Biatlonul „Letonia 2019”

17 sep. 2019,, 17:42   Societate
1718 0

Patru echipe canine ale Poliției de Frontieră au participat la Competiția Internațională Biatlon ”Letonia 2019”, unde au obținut rezultate frumoase și locuri de frunte atît în clasamentul pe echipe, dar și la individual.

În aceast an, alături de polițiștii de frontieră și colegii lor patrupezi au concurat reprezentantele tuturor instituțiilor de forță, în care activează echipe canine, din țările baltice și Belarus, transmite diez.md.

Concursul a fost divizat pe două categorii, cea profesională A, unde au fost înscrise 21 de echipe și cea profesională B, unde au fost înscrise 16 echipe. Programul a inclus diverse etape unde au fost solicitate prezentarea tuturor capacităților de instructaj canin, cît și abilitățile patrupezilor.

Probele s-au desfășurat pe un traseu cu lungimea de 9 km și anume:
aruncarea mingilor în coș în apropierea cîinelui, fără ca acesta să alerge după ele; transportarea cîinelui în roabă;
deplasarea cu cîinele fără lesă printre persoane agitate,fără să admită mușcarea acestora;
traversarea unui sector mlăștinos;
trecerea unui sector tîrîș pe sub plasă; efectuarea tragerilor din arma Glok;
trecerea printr-un tunel;
reținerea persoanei ce a atacat prin surprindere; (probă pentru categoria A)
reținerea persoanei ce nu se subordonează somației și evadează; (probă pentru categoria A).

Regulile competiției au fost bine determinate și respectate la cel mai înalt nivel, ceea ce a făcut ca misiunea echipelor canine să nu fie tocmai ușoară.

La categoria profesională A, clasa individual, au fost menționați polițiștii de frontieră și cîinii de serviciu:
Locul III – Valentin Tărîță, angajat al SPF Cuhnești, și patrupedul Nero;
Locul IX – Andrei Pîntea, angajat al SPF Tudora-2, și patrupedul Flash;
La categoria profesională B, clasa individual:
Locul II – Nicolae Lungu, angajat al SPF Cuhnești, și patrupeda Reghina;
Locul VI – Alexandru Izbaș, angajat al SPF Aeroportul Chișinău, și patrupeda Ada.

La categoria profesională A, clasa echipe, reprezentanta Poliției de Frontieră a Republicii Moldova a ocupat Locul III. O poziție mai bună a obținut la categoria profesională B, clasa echipe, unde s-a bucurat de locul II.

Competiția Internațională Biatlon ”Letonia 2019” s-a desfășurat în perioada 13 – 14 septembrie a.c., în orașul Rezekne, Letonia. De notat, că este unul dintre cele mai apreciate concursuri din domeniul chinologic.