Deputațili care vor forma noul Parlament

Deputațili care vor forma noul Parlament

Curtea Constituțională a R. Moldova a validat alegerile parlamentare din 24 februarie 2019, inclusiv mandatele celor 101 deputați. 


Astfel, patru partide politice și trei deputați independenți se vor întîlni în viitorul Parlament. 


Iată lista celor 101 deputați:


Partidul Socialiștilor


Circumscripțiile uninominale:


1. Zinaida Greceanîi
2. Irina Lozovan
3. Alla Pilipeţcaia
4. Alexandr Usatîi
5. Alexandr Nesterovschi
6. Oleg Savva
7. Oleg Lipskii
8. Vasile Bolea
9. Vlad Batrîncea
10. Adrian Lebedinschi
11. Grigore Novac
12. Alexandr Suhodolski
13. Alexandru Jolnaci
14. Chiril Tatarlî
15. Fiodor Gagauz
16. Gheorghii Para
17. Vladimir Mizdrenco


Circumscripția națională:


1. Ion Ceban
2. Eduard Smirnov
3. Bogdan Țîrdea
4. Ivana Koksal
5. Alla Dolință
6. Victor Gaiciuc
7. Vladimir Golovatiuc
8. Adela Răileanu
9. Corneliu Furculiță
10. Victor Bologan
11. Vladimir Odnostalco
12. Radu Mudreac
13. Vladimir Țurcan
14. Ivan Zabunov
15. Petru Burduja
16. Oleg Teterea
17. Tatiana Cunețchi
18. Gaik Vartanean


Partidul Democrat


Circumscripțiile uninominale:


1. Oleg Sîrbu
2. Ion Leucă
3. Corneliu Padnevici
4. Eugeniu Nichiforciuc
5. Gheorghe Braşovschi
6. Eleonora Graur
7. Ludmila Guzun
8. Nicolae Ciubuc
9. Pavel Filip
10. Alexandru Jizdan
11. Grigore Repeşciuc
12. Ghenadie Buza
13. Dumitru Diacov
14. Efrosinia Greţu
15. Elena Bacalu
16. Vlad Plahotniuc
17. Alexandru Botnari


Circumscripția națională:


1. Andrian Candu
2. Constantin Botnari
3. Monica Babuc
4. Vasile Bîtca
5. Sergiu Sîrbu
6. Vladimir Cebotari
7. Vladimir Andronachi
8. Otilia Drăguţanu
9. Svetlana Rotundu
10. Violeta Ivanov
11. Angel Agache
12. Vladimir Vitiuc
13. Igor Vremea


Blocul „ACUM”


Circumscripțiile uninominale:


1. Maria Ciobanu
2. Lilian Carp
3. Liviu Vovc
4. Inga Grigoriu
5. Iurie Reniţă
6. Vladimir Bolea
7. Dan Perciun
8. Mihail Popşoi
9. Petru Frunze
10. Andrei Năstase
11. Maia Sandu
12. Dumitru Alaiba


Circumscripția națională:


1. Alexandru Slusari
2. Igor Grosu
3. Igor Munteanu
4. Octavian Țîcu
5. Liliana Nicolaescu-Onofrei
6. Sergiu Litvinenco
7. Chiril Moțpan
8. Dinu Plîngău
9. Oazu Nantoi
10. Radu Marian
11. Doina Gherman
12. Arina Spătaru
13.Veronica Roșca
14. Stela Macari


Partidul ȘOR


Circumscripțiile uninominale:


1. Ilan Şor
2. Marina Tauber


Circumscripția națională:


1. Petru Jardan
2. Maria Albot
3. Denis Ulanov
4. Reghina Apostolova
5. Vadim Fotescu


Candidați independenți


1. Alexandr Oleinic (C.u. 47)
2. Ion Groza (C.u. 43)
3. Viorel Melnic (C. u.48)


Citește-ne pe Twitter, dacă vrei să afli mai multe

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Mai multe

Sondaj Toate

load