Transnistria stiri: 1406
Eurovision stiri: 504

Un cetățean al Republicii Moldova a cîștigat ultramaratonul internațional din Rusia

1 mar. 2019,, 11:40   Societate
2568 0

Un localnic din satul Avdarma a cîștigat cursa la ultra-maratonul HardRun în Rusia. Competițiile au avut loc la 24 februarie, la Krasnodar.

La maraton au participat peste 700 de persoane. Participanții au ales din trei distanțe: Ultramaraton (50 km), o distanță de 25 km și o distanță de 10 km.

Dmitri Trandafilov a participat la cursa pentru cea mai lunga distanță - ultramaratonul de 50 km. În categoria de vîrstă "50+" atletul a reușit să cîștige primul loc, scrie Avdarma.md.

Potrivit lui Dmitri Trandafilov, participarea la maraton pentru el "este un stimul în creșterea personală și în realizările sportive".

Dmitri Trandafilov participă la numeroase competiții sportive de alergare și este un cîștigător repetat al diferitelor maratonuri internaționale. Premiile și cupele sînt transferate de atlet la muzeul de istorie din satul Avdarma, transmite portalul de știri Gagauzinfo.MD.

În 2018, Trandafilov a cîștigat al doilea loc în cursa supermaratonului de 12 ore din orașul Chișinău.