Transnistria stiri: 1421
Preşedintele stiri: 3991

10 mai. 2018,, 11:59   Sport
4649 0

Zimbru și Milsami s-au calificat cu emoții în finala Cupei Moldovei la fotbal, ediția 2018, transmite IPN.

La Hîncești, Milsami a învins-o pe Petrocub, cu 2-1, în prelungiri. Igor Bugaiov a deschis scorul în minutul 13, dar gazdele au beneficiat de un penalty șase minute mai tîrziu, transformat de Vladimir Ambros. Golul victoriei a fost marcat de Maxim Antoniuc, în minutul 120. „Meciul a arătat că jocuri ușoare în Cupă nu există”, a declarat la conferința de presă antrenorul echipei Milsami, Veaceslav Rusnac.

A doua finalistă s-a decis la penaltyuri. În meciul cu Dinamo-Auto, Zimbru s-a impus cu 5-4 la seria loviturilor de departajare și va disputa finala pe 23 mai pe teren propriu.